„Innova“ projektas: nauja, pažangi daugiabučių namų renovacija, leidžianti gerokai padidinti pastatų energinį efektyvumą.

Innova renovacijos projektas„Innova“ projekto metu tipinis 1975 metų statybos daugiabutis buvo renovuotas ir apšiltintas pagal pasyvių namų reikalavimus taip, kad jo energijos sąnaudos neviršytų 25 kWh/m². Keturių aukštų ir 33 butų daugiabutis stovi Riihimäki miestelyje, Peltosaari regione (Suomija).

„Innova“ projektas prasidėjo 2010 metais, kai rugpjūčio mėnesį keturių aukštų Riihimäki daugiabutis buvo pasirinktas eksperimentinei renovacijai.

Projektas prasidėjo nuo pastato įvertinimo ir projektavimo. Lazerinis skanavimas nustatė tikslius pastato matmenis, pavyzdžiui – langų ir durų vietas. Pagal gautus rezultatus milimetrų tikslumu buvo sukurtas trimatis kompiuterinis pastato modelis (3D). Taip buvo suskaičiuoti individualūs matmenys kiekvienam iš 69-ių vertikalių skydų. Projektavimo dalis šiame objekte buvo viena svarbiausių.

Projektavimo metu buvo parinkti tinkamiausi šiltinimo sprendimai, apskaičiuotos energijos sąnaudos, mazgų ir atskirų jungčių konstravimo darbai, apsispręsta dėl vėdinimo sistemos ir pastato sandarumo 
 

Taip atrodė daugiabutis Saturnuksenkatu g. 2, Riihimäki prieš renovaciją.

Taip atrodė daugiabutis Saturnuksenkatu g. 2, Riihimäki prieš renovaciją.

Renovuojant šį daugiabutį krano pagalba buvo pakelti ir ant jo fasado pritvirtinti specialūs skydai.

Renovuojant šį daugiabutį krano pagalba buvo pakelti ir ant jo fasado pritvirtinti specialūs skydai.

Toks renovacijos būdas yra pakankamai greitas ir senus daugiabučius paverčia energiškai efektyviais, pasyvių namų standartus atitinkančiais pastatais.

Toks renovacijos būdas yra pakankamai greitas ir senus daugiabučius paverčia energiškai efektyviais, pasyvių namų standartus atitinkančiais pastatais.

 

Renovacijos metu buvo pakeisti namo langai, durys, balkonai, šilumos izoliacija, taip pat sumontuota moderni ventiliacijos sistema su šilumokaičiu ir oro filtrais.

Pradedant Riihimäki daugiabučio renovacijos darbus, iš pradžių buvo nudaužytas trisluoksnio surenkamo gelžbetonio išorinis, fasadinis apdailos sluoksnis. Fasado apdailos sluoksnis buvo nudaužytas net nemontuojant surenkamų pastolių sistemos. Pakako keltuvo su jame įtaisytu ir per atstumą valdomu robotizuotų demontavimo agregatu. Po to buvo nuimta senoji šiltinimo medžiaga ir paruoštas pagrindas surenkamiems, vertikaliems fasado skydams montuoti. Taip pat buvo numontuoti ir balkonai. Pastato pamatas buvo papildomai pastorintas ir hidroizoliuotas. Ruošiant pastato sienas surenkamų vertikalių skydų montavimui fasadas buvo išlygintas. Išlyginimui buvo naudojami 100 mm storio PAROC UNM 37pz akmens vatos dembliai. Prieš pradedant montuoti skydus ir prieš išimant langus, pastato sandarumui padidinti ant fasado buvo uždėta difuzinė plėvelė.

Renovacijos procedūra Riihimäki miestelyje iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta, logiška ir nesudėtinga. Čia reikia pažymėti keletą esminių skirtumų nuo įprastos renovacijos pavyzdžių.

„Innova“ projektas: nauja, pažangi daugiabučių namų renovacija, leidžianti gerokai padidinti pastatų energinį efektyvumąVisų pirma, tai – skydai. Šie sandarūs ir kokybiški fasado apšiltinimo elementai į statybvietę atvažiuoja jau surinkti, tai yra sumontuoti gamykloje, uždarose patalpose, kur jų neveikia atmosferinė drėgmė ir krituliai. Gamykloje ant specialių stalų tokius skydus galima paruošti kur kas kokybiškiau ir greičiau nei statybvietėje. Be to, vežant į objektą ir montuojant jau gamykloje surinktus elementus gerokai padidėja renovacijos darbų sparta, sumažėja statybos darbų priežiūros procedūrų pačioje statybvietėje.

Kol vyko parengiamieji darbai prie renovacijai rengiamo daugiabučio, uždaruose Teeri-Kolmio Oy kompanijos angaruose buvo pagaminti specialūs, tik šiam namui skirti elementai – vertikalūs pjautinės medienos tąšų karkaso skydai per visą pastato aukštį su šilumos izoliaciniu sluoksniu iš akmens vatos.
Iš viso buvo pagaminti 69 tokie skydai per visą pastato aukštį – 12 m ilgio. Kiekvienas jų buvo unikalių išmatavimų, o matmenų nuokrypis galėjo būti ne daugiau 4 mm.

„Innova“ projektas: nauja, pažangi daugiabučių namų renovacija, leidžianti gerokai padidinti pastatų energinį efektyvumąItin tikslių išmatavimų mediniuose skyduose buvo sumontuoti ortakiai ir juose kruopščiai suklotos 300 mm storio PAROC eXtra plus akmens vatos izoliacinės plokštės. Medinio karkaso skydai turėjo buti pagaminti itin tikslūs, kad statybos aikštelėje, montuojant skydus ant sienų nesutriktų visas renovacijos procesas.
Skyduose buvo sumontuoti nauji langai, užsandarintos siūlės. Ant vidinės skydų pusės buvo užkaltos 9 mm medžio drožlių plokštės, o ant išorinės – cementinio plaušo plokštės. Tai vandens garams pralaidžios plokštės, leidžiančios skydams pašalinti perteklinę drėgmę.

Skyduose buvo sumontuota ortakių sistema vėdinimui, įstatyti langai. Skydai iš išorės papildomai buvo apklijuoti vertikaliai orientuoto plaušo PAROC FAL 1 plokštėmis iš akmens vatos ir įrengtas armavimo sluoksnis.

Skydų matmenų tikslumas, vientisumas ir sandarumas yra labai svarbūs siekiant energinio efektyvumo. PAROC® akmens vatos plokštės pasižymi puikia kokybe ir geriausiai tinka tokių skydų izoliacinio sluoksnio užpildui. Plokštės puikiai priglunda prie medinio karkaso, apgaubia ortakius, nepalikdamos jokių nesandarumų.

Riihimäki daugiabučiui skirti skydai, skirtingai nuo panašių renovacijos pavyzdžių Austrijoje arba Vokietijoje, buvo vertikalūs. Tokią skydų orientaciją padiktavo renovuojamo pastato vėdinimo sistema. Vertikaliuose skyduose galima buvo įrengti ortakius per visą pastato aukštį kiekvienam butui atskirai. Taip buvo užtikrintas patikimas pastato patalpų vėdinimas – itin svarbus energiškai efektyvaus namo elementas ne tik energijos taupymo, bet komforto požiūriu.

Ventiliacinės angos skyduose buvo sumontuotos tose vietose, kad tiksliai sutaptų su senosiomis ventiliacinėmis angomis pastato sienose. Taip iš patalpų išeinantis oras nukreipiamas tiesiai į skyduose sumontuotus ortakių kanalus.

Langai skyduose buvo sumontuoti taip, kad tiksliai atitiktų senųjų langų angokraščius ir idealiai sutaptų su prieš renovaciją buvusių langų vietomis.

Kai skydai buvo baigti juos iš gamyklos pervežė į statybos aikštelę. Kranas pakėlė skydus ir jie buvo pritvirtinti prie fasado. Skydai buvo tvirtinami specialiais elementais prie pastato sienos ir sujungti tarpusavyje. Prieš pat skydų montavimą buvo išimti visi senieji langai ir senosios durys. Siūlės tarp skydų buvo kruopščiai užsandarintos. Balkonai buvo montuojami kaip atskira konstrukcija ir tik priglausta prie sienos.

Sutrumpintas renovacijos laikas 

Toks naujas renovacijos būdas gerokai sutrumpina renovacijos procesą statybos aikštelėje. Visas renovacijos procesas užtruko tik 5 mėnesius.

„Innova“ renovacijos būdas leido sumažinti statybos aikštelėje statybos darbų apimtis ir sutrumpinti renovacijos laiką, sumažino gyventojams keliamus nepatogumus, minimizavo jų ramybės drumstimą ir leido užtikrinti puikią konstrukcijų kokybę.  

 Naujas fasadas

Vizualizacija: Kimmo Lylykangas Architects.
Šaltinis: 
Kimmo Lylykangas Architechts tinklapis

Innova fasadas

 

 

 

 

 

 

Pastato fasadas 2012 m. kovą. Jukka Sevon nuotrauka,
Paroc OY

Fasado apdailos medžiagos, tinko apdaila ir nauja balkonų konstrukcija sukūrė estetiškai patrauklią architektūrinę išvaizdą su originaliu, išraiškingu pastato charakteriu.

Renovacijos technologijų tobulinimas

Šiame projekte išbandytas ir praktiškai pritaikytas naujas daugiabučio renovacijos būdas prisidėjo prie senų būstų atnaujinimo technologijų plėtros ir naujų metodų taikymo. Suomijoje realizuoto projekto koncepciją dar 2008-2009 m. pasiūlė Aalto Universiteto Energiškai efektyvių fasadų padalinys (TES), Norvegijos NTNU ir Miuncheno technikos universitetas (Vokietija). „Innova“ projektas tapo pirmuoju tokio tipo renovacijos pavyzdžiu Suomijoje.

„Paroc“ inicijuotą „Innova“ projektą palaikė Suomijos pastatų finansavimo ir plėtojimo centras ARA, Suomijos inovacijų fondas „Sitra“ ir Suomijos technologijų bei inovacijų agentūra TEKES. Prie šio projekto prisidėjo ir komerciniai partneriai: „Recair“, „Ensto“ ir „Lammin Ikkuna“ kompanijos. Viso projekto eigoje aktyviai dalyvavo Suomijos techninių tyrimų centro VTT ir Suomijos techninių tyrimų centro ekspertai. Jie taip pat atliko ir pastato stebėseną bei surinktų duomenų analizę po renovacijos. Architektūrinį sprendimą „Innova“ projektui pasiūlė SAFA architektas Kimmo Lylykangas, kuris dalyvauja ir kituose Europoje vykdomuose TES projektuose.

 

 

„Innova“ projektas: nauja, pažangi daugiabučių namų renovacija, leidžianti gerokai padidinti pastatų energinį efektyvumą 

„PAROC Innova“ sprendimas 

Fasado detalė:
- Senoji, likusi sienos dalis
- PAROC UNM 37pz, 100 mm
- Difuzinė Tyvek plėvelė, XMW 060
- Medinis skydas iš daugiasluoksnės klijuotos medienos su išvedžiotais ortakiais, apšiltintas PAROC eXtra plus, 300 mm storio plokštėmis
- Cemento plaušo plokštė
-
PAROC FAL 1 plokštė, 50-100 mm, armavimo sluoksnis ir išorinė apdaila
U-vertė  0,1 W/m2K

„Innova“ projekto metu renovuoto daugiabučio sienos konstrukcija..

CO2 emisijos mažinimas

Pilotinis, eksperimentinis „Innova“ projektas Riihimäki miestelyje ne tik padidino tipinio daugiabučio energinį efektyvumą iki pasyvių namų lygio, bet ir leido sumažinti jo išmetamų CO2 dujų apimtis net 75 tonomis per metus. Tai yra tokia CO2 emisija, kiek į atmosferą anglies dvideginio išmestų vidutinės klasės lengvasis automobilis, jei jis 11 kartų apvažiuotų Žemės rutulį.

Plačiau apie

„Innova“ projektas buvo pristatytas daugelyje seminarų Lietuvoje ir užsienyje. 
Architektas Kimmo Lylykangas

Atsisiųskite architekto Kimmo Lylykango ataskaitą (Anglų kalba, pdf, 0,8 Mb) >>.