Priešgaisrinės pertvaros

Priešgaisrinės pertvaros (pvz., ugniasienės) yra nedegios vidinės sienos, kurios užkerta kelią ugnies plitimui tarp ar per pastato konstrukcijas. Jos padalija pastatą į atskirus gaisrinius skyrius pagal šalies statybos reikalavimus. Priešgaisrinė pertvara yra pastato pasyviosios gaisrinės saugos sistemų dalis.

Pertvaros

Priešgaisrinės pertvaros dažniausiai gaminamos iš tinko plokščių. Priešgaisrinės pertvaros yra vidinės sienos, kurios suteikia vertikalią apsaugą nuo gaisro, pavyzdžiui, skiriamosiose sienose. Paprastai šios sienos nėra laikančiosios. Priešgaisrinė pertvara – tai pertvara, kurios atsparumas ugniai yra nustatytas pagal atitinkamus Europos standartus. Panašiai, pagal atitinkamus degumo bandymų standartus yra nustatoma veikiamų gaisro paviršių reakcija į ugnį. Reikalavimas nustatyti pertvaros atsparumą ugniai bei degumą yra nurodytas dabartiniuose statybų reglamentuose.

Pertvaros gali būti įvairios, priklausomai nuo jų paskirties ir pageidaujamos apdailos. Pertvaros gali būti sudarytos iš įvairių tipų lakštinių medžiagų, tvirtinamų prie metalinio ar medinio karkaso su išryškintomis siūlėmis ar be jų. Jos taip pat gali būti pagamintos naudojant kompozicines plokštes, tvirtinamas prie karkaso, arba gaminamas kaip ruošiniai ir sujungtas tarpusavyje, su karkasu ar be jo.

Kai gaisras visiškai išplinta, jis veikia gaisrinio skyriaus konstrukciją ir bando išplisti į gretimas patalpas. Priešgaisrinės (ugniai atsparios) pertvaros saugo, kad konstrukcija nesugriūtų, bei sulaiko gaisrą (neleidžia jam persimesti) tam tikrą laikotarpį. Pertvaros atsparumą ugniai reikia nustatyti įvertinus jos reakciją esant nustatytoms kaitinimo ir slėgio sąlygoms, kurios gali atsirasti visiškai išplitusio gaisro metu.

Atsparumo ugniai bandymuose naudojama standartinė temperatūros/laiko kreivė bei slėgio pasiskirstymo dydžiai. Tokių pertvarų atsparumas ugniai svyruoja nuo 30 iki 240 minučių ir daugiau. „Paroc“ turi Europos techninį liudijimą EI 45, EI 60 ir EI90 pertvaroms.

 

Medinės konstrukcijos

Gaisras yra viena iš pagrindinių problemų naudojant medienos karkaso konstrukcijas. Tačiau medinių karkasų pastatai turi atitikti tokius pačius priešgaisrinės apsaugos reikalavimus, kaip ir kitų konstrukcijų tipai, ir dėl to jie neturi kelti didesnio pavojaus pastatų gyventojams.

Medinių statramsčių pertvaros ir medinių sijų grindys buvo daugelį metų naudojamos apsaugai nuo gaisro prasiskverbimo, ir jų naudingumas buvo vis patvirtinamas bandymų bei tikrų gaisrų metu. Mediniai elementai pasižymi atitinkamu atsparumu ugniai, o elementų elgsena gaisro metu yra nuspėjama, nes mediena anglėja lėtu ir gerai žinomu greičiu ~ 40 mm per valandą. Be to, dar svarbiau, kad ji išlaiko savo konstrukcijos vientisumą.

Jei reikia padidinti konstrukcijų atsparumo ugniai klasę, tai galima padaryti medinėse konstrukcijose naudojant „Paroc“ akmens vatą.

Pavyzdžiui:
Pertvaros siena su 95 mm mediniais statramsčiais ir 12 mm gipso kartono plokštėmis iš abiejų pusių suteikia tokį atsparumą ugniai:

Pertvara
 
  1. be izoliacijos (oro tarpas) = 24,0 minutės
  2. su 95 mm stiklo vatos izoliacija = 29,7 minutės
  3. su 95 mm akmens vatos izoliacija = 69,0 minutės 
     

Sąsaja į papildomą metodą (pdf) >>