Energiškai efektyvių pastatų projektavimas

Pasyvių namų projektuotojams suteikiamos galimybės laisvai pasirinkti pastato projektinius sprendinius ir statybines medžiagas. Nors į pietinę pusę didžiausių langų plotu orientuotame pastate geriau išnaudojama saulės energija, patirtis parodė, kad ši koncepcija veiksminga ir į šiaurę langais orientuotame pastate. Energijos poreikis šildymui priklauso nuo pastato formos: efektyviausi yra stačiakampio gretasienio ir kubo formos pastatai.
 

Pastatų vėsinimo sprendimai taikant architektūrines priemones

Energijos poreikio šildymui sumažinimas naudojant pasyviąją saulės šilumą, priklauso nuo namo ir jo langų orientacijos pasaulio šalių atžvilgiu. Ankstyvą pavasarį gali atsirasti vėsinimo poreikis. Į pietų pusę nukreipti dideli langai gali sudaryti komfortiškas gyvenimo sąlygas, tačiau iškyla poreikis taikyti patalpų vidaus oro temperatūros kontrolės ir apsaugos nuo perkaitimo sprendinius. Pastato išorėje esantys balkonai, platūs karnizai, stogeliai ir užtamsinimai yra efektyvios kontrolės su saulės šilumos pertekliumi vasaros metu priemonės.

Atitvaros. Energinių savybių projektavimas

Kai projektuojamas mažai energijos naudojantis arba pasyvus pastatas, turi būti įvertinti šie aspektai:
  • pastato atitvaros (šiluma, oro ir drėgmės judėjimas) 
  • mechaninės sistemos (ŠVOK) 
  • gyventojų įtaka

Atitvaros. Energinių savybių projektavimas

Sėkmingam projektui būtinas šių trijų faktorių tarpusavio priklausomybės supratimas. Pavyzdžiui, geresnis izoliacijos lygis reiškia, kad reikės mažesnės galios šildymo sistemos, o sandaresniam pastatui reikės mechaninės vėdinimo sistemos.

Projektuojant pastato atitvarų šilumines charakteristikas, turi būti įvertinti trys pagrindiniai faktoriai: 

  1. Šilumos perdavimo koeficientai (taip pat langų ir durų); 
  2. Sandarumas (infiltracijos išvengimui); 
  3. Vėjo izoliacija (šalto oro skverbimosi išvengimui).